Merak Edilen

GRC

GRC Nedir?

Dünyanın çeşitli yerlerinde Kompozit Çimento, CCV, Fiber Beton, Fiber Takviyeli Beton ve Glasfasarbeton (GFB) olarak da bilinen Cam Elyaf Takviyeli Beton, çimento, ince agrega, su, kimyasal katkı maddeleri ve alkaliye dayanıklı cam elyafların bir karışımıdır. Cam Elyaf Takviyeli Beton günümüzde tüm dünyada ekonomiye, teknolojiye ve inşaat estetiğine büyük katkılar sağlayan bir malzemedir. Bu çevre dostu kompozit, düşük enerji tüketimi ve doğal ham maddeleriyle pek çok ürün şeklinde üretilebilir ve performans, görünüm ve düşük maliyet parametrelerinin karşılanmasını sağlayan esnekliği sayesinde tüm dünyadaki tasarımcılar, mimarlar, mühendisler ve nihai kullanıcılar tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. Cam Elyaf Takviyeli Beton ilk kez üretildiği 1969 yılından bu yana sürekli geliştirilmiştir ve günümüzün inşaat tasarımcıları performans ihtiyaçlarına bağlı olarak malzemenin uzun dönemli stabilitesini geliştirmeye yönelik akrilik polimer, hızlı kuruyan çimento ve çeşitli katkı maddeleri gibi pek çok matris düzenleyici seçeneğine sahiptir. Matris formülünün tüm unsurları hakkında kapsamlı bağımsız test ve performans verileri mevcuttur. Fabrikada üretilen prefabrike ürünlerin üretiminde, püskürtme yöntemi veya kovansiyonel beton döküm yöntemleri uygulanarak genellikle %2-5 oranında alkaliye dirençli cam elyaf kullanılır. Bu malzeme ayrıca, sahada uygulanan bir karışım halinde takviyeli fabrike fiberde de %1-2 oranında kullanıldığı gibi plastik büzüşmesine bağlı çatlamayı, mikro çatlamayı ve sahada dökülen betonun havalandırılmasını kontrol altına almak için de kullanılabilir.

GRC Paneller Nasıl Üretilir?

• Su ve karışım (ve kullanılmışsa polimer) yüksek parçalama kapasiteli bir karıştırıcının içine konur ve yumuşak kremsi bir bulamaç elde edilene kadar yavaşça kum/çimento eklenir. Bulamaç kıvamının tutarlılığı, basit bir bulamaç testi kitiyle kontrol edilebilir. Karıştırma süresi yaklaşık 1-2 dakikadır.

• Karışım, hazır olunca bir "pompa-püskürtme ünitesine" aktarılır. Pompa bulamacı belli bir akış hızıyla püskürtme tabancasına iletir. Bu püskürtme tabancasında, serbest haldeki elyaf yaklaşık 32 mm uzunlukta kesilir ve bulamaca eklenir. İki malzeme, kompresörden sağlanan hava beslemesiyle kalıp yüzeyinin üzerine uygulanır.

• Cam Elyaf Takviyeli Beton malzemesi püskürtülür ve gerekli kalınlık (genellikle 10-15 mm) elde edilene kadar ince katmanlar oluşturmaya başlar. Malzemeyi katmanlar arasında sıkıştırmak için basit manuel rulolar kullanılır.

• Ürün kalıbın içinde bırakılır ve sonraki güne kadar nem kaybını önlemek amacıyla politenle kaplanır. Ardından ürün kalıptan çıkarılır.

• Kalıptan çıkarılan üniteler politenle kaplanır ve yaklaşık 7 gün boyunca kürlemeye bırakılır. Alternatif olarak, karışımın içinde polimer bir kürleme bileşiği kullanılıyorsa üniteler hemen havaya maruz bırakılabilir. Ancak, ünitelerin bir iki gün boyunca doğrudan güneş ışığına ve olumsuz dış koşullara karşı korunması önerilir. Bu konuda, polimer tedarikçisinin ürün talimatlarına başvurulmalıdır.

• Kalıptan çıkarılmış ve gerekli kürleme işlemlerinden geçmiş olan nihai ürün, şantiye sahasına zarar görmeden gönderilmesi için gerekli emniyet tedbirleri ile paketlenerek sevkiyatı yapılır.

GRC Panellerin Montajı Nasıl Yapılır? GRC cephedeki önemli detaylardan bir tanesi de panellerin montajı konusudur. GRC malzemelerin montajı ne kadar düzgün yapılırsa, bina o kadar düzgün ve kusursuz görünür.

• Çelik Karkas Sistemi GRC (glassfiber reinforced concrete) malzemenin montajında, öncelikle malzemenin içerisine yerleştirilen karkas sistemi hayati önem arzetmektedir. Montajda yapılacak ufak bir dikkatsizlik, malzemenin hem yerinden çıkmasına sebebiyet verebileceği gibi, hem de kötü bir görüntü vermesine yol açabilir. Her projeye göre değişiklik gösterebilen aynı veya farklı ölçülerdeki galvanizli profillerden üretilen çelik karkas sistemi, projeye ve binaya uygun şekilde üretilip GRC malzemenin içine oturtulur. GRC malzeme üzerine petler atılarak, karkasın panellerin içine sabitlemesi yapılır. Panellerin montajı sırasında ve sonrasında malzemenin ilk olarak karkasa tutunduğu noktalar bu petlerdir.

• Çelik Ankraj Sistemi GRC panellerin montajında çoğunluklu olarak çelik ankraj sistemleri kullanılır. Genelde L şeklinde olan bu çelik ankrajlar, binanın kirişlerine, özel dubeller ile sabitlenerek GRC malzemenin binaya sağlam ve sallanmayacak şekilde montajlanmasını sağlar. Ayrıca ankrajların üzerinde bulunan vida boşlukları ile paneller sağa ve sola, öne ve geri, yukarı ve aşağı yönlerde oynayabilecek şekilde hareket edebilir ve montajı sırasında 3 boyutlu olarak yerleştirilmelerine olanak verir.

• Halfen Kanalları GRC panellerin montajında dikkat edilecek bir diğer önemli husus da, halfen kanalları denilen malzemeler ile ankrajların birleşimidir. Özellikle halfen kanallarının paneller ile sabitlendiği noktalarda, paslanmaz/galvanizli halfen kanallarının kullanılması çok önemlidir. Halfen kanallarının ankraja bağlantısında, halfen kanalları için özel olarak üretilmiş T cıvatalar kullanılır. Bu cıvataların halfen kanalının tırtıklı iç yüzeyine tam oturan yine tırtıklı yüzeyi bulunur ve bu da GRC malzemenin daha da sabitlenmesini sağlar.

GRC panellerin montajı konusunda göz önünde bulundurulacak bir diğer faktör de montaj uygulaması yapan ekibin kalitesi, tecrübesi ve bilgisidir. İşini bilen ve yaptığı işe hakim bir montaj ustasının tamamladığı projeler ile tecrübesiz ekiplerin yaptığı binalar arasındaki fark çok rahat belli olabilir.
GRC Cephe Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Günümüzün popüler cephe kaplama sistemlerinden olan GRC cephe sistemi, her türlü ölçekteki binalara uygulanabileceği gibi iç mekanda da kullanılacak şekilde gayet geniş bir uygulama alanı olan dış cephe kaplama sistemidir. Klasik beton yöntemleriyle kıyaslandığında GRC cephenin avantajları birçok özelliği ön plana çıkararak, cephe kaplamada oldukça tercih edilebilir bir yapıya kavuşturmuştur.

• Dayanıklıdır, hava şartlarından etkilenmeden uzun süreler kullanılabilmektedir.

• Isı, ses ve su yalıtımı sağlar, GRC paneller üretim aşamasındayken panel arkasına taş yünü uygulanarak ısı yalıtımı sağlanabilmektedir. Ayrıca birleşim yerlerine su yalıtımı için fitil ve mastik uygulaması yapılabilir.

• Özgür tasarım, kalıp aşamasında mimari tasarıma uygun ve müşterinin taleplerine göre şekillendirilebilir olduğu için diğer cephe sistemlere göre daha özgür tasarımlar yapılabilir.

• Bakımı kolay, hava koşullarına karşı dirençli olan GRC paneller uzun yıllar boyunca bakım gerektirmeden kullanılabilir. Montajın ardından uygun dış cephe boyaları ile boyana bilen GRC paneller istenirse doğal görünümü ile de kullanılabilir.

Nelerin Yeni Olduğunu Görün

Bize Yazın